Назад

Уперед за мрією!

Мріяти не шкідливо: розвиваємо дитячу уяву

Згідно з даними нещодавнього соціологічного дослідження, українські діти перестають мріяти. На думку психологів, така тенденція може призвести до серйозних проблем. Чому наші діти не вміють мріяти та як їх цьому навчити?

Сучасні діти не знають, що таке мріяти по-справжньому, не вміють розрізняти мрію і бажання, більшість з яких мають практичний характер. Такі висновки наймасштабнішого дослідження цієї теми, яке було проведене в рамках благодійного проекту «Здійсни мрію» каналу «1+1».

В опитуванні взяли участь 300 маленьких українців із шести міст країни. Лише 10 % з них могли розповісти про свою заповітну мрію. Більш ніж 90 % опитаних в якості мрії назвали матеріальні речі: комп`ютер, планшет, новий телефон чи іграшка, розваги…

Така практичність дитячих мрій зумовлена в першу чергу батьківським впливом. Найчастіше, намагаючись уберегти дитину від життєвих розчарувань, саме батьки підрізають крила маленьким мрійникам. «Це нереально, мрій про щось земне», — нерідко кажуть дорослі, тим самим заохочуючи дитячий матеріалізм. Нова іграшка набагато реальніша, ніж політ на Марс або зустріч з інопланетянином!

Між іншим саме «нереальні» мрії керують світовим прогресом. Трансконтинентальні перельоти, Інтернет, відеозв’язок, 3D-принтер — у минулому це чиїсь фантазії, що ніколи не збудуться, а для нас вони стали вже звичним явищем. «Глобальності не навчити. Здатність бачити більше і далі розвивається завдяки вмінню мріяти. І зараз така ситуація, що ця здатність згасає в українських дітях, — коментує Оксана Рудюк, директор зі стратегічних комунікацій «Альфа-Банку Україна». — Ми це бачимо і розуміємо. Тому з великим ентузіазмом взяли участь у проекті «Здійсни мрію». Тому що вкладаючи енергію в розвиток наших дітей, ми робимо вклад також і в наше майбутнє».

Дітям важливо вміти мріяти саме безмежно, не дивлячись на раціональні закони, чужу думку, фінансовий статус батьків... Такі мрії надихають, стимулюють дізнаватися нове і розвиватися, вчать цілеспрямованості та послідовності. Вчені довели, що в момент роботи уяви активуються лобові частки головного мозку, які відповідають за здатність аналізувати й знаходити оптимальні рішення в стресових ситуаціях. Фантазер мислить активніше, він більш відкритий і комунікабельний, ніж прагматик. Тому мріяти корисно!

«Не гальмуйте дітей в їх фантазіях! Навпаки, підживлюйте їх неординарне мислення і мрійте разом», — зазначає Володимир Миколенко, психолог проекту «Здійсни мрію». Він поділився психологічними техніками, які допоможуть навчити дитину мріяти і подарують їй шанс на нові звершення.

Техніка № 1. Згадайте свої мрії

Почніть із себе. А чи давно ви мріяли?

Таке просте запитання зазвичай заводить дорослих у глухий кут. Ми настільки сконцентровані на щоденних клопотах і заробітку грошей, що нам не до мрій. Доросла людина частіше планує, ніж мріє. А дарма! Мрії прокладають вектор особистісного розвитку в будь-якому віці. Немає мрії -— немає прогресу.

Згадайте, чого ви хотіли в дитинстві. Похваліть себе за ті мрії, які вдалося втілити в життя, і чесно дайте собі відповідь, чому щось не збулось? Чому ви здалися? Змінились цінності, пріоритети? Це означає, що настав час скоригувати дитячу мрію або почати з нової саме сьогодні! Фантазуйте, яким стане ваше життя, коли вона збудеться. Спробуйте побачити себе там, де фантазія стала реальністю. Відчуйте ті емоції, які заволодіють вами після здійснення бажаного. Якщо ви знайдете всього лише декілька хвилин в день на думки про свою мрію, то дуже скоро помітите, що життя стало змінюватися на краще!

Техніка № 2. Фантазуйте з дитиною

Розкажіть дитині про свою дитячу мрію і запропонуйте їй поділитися своєю заповітною. Не наполягайте, а саме запропонуйте. Напевне, ви здогадуєтеся, про що мріє ваш малюк. Підготуйтесь інформаційно, почитайте про досягнення в цій сфері. Якщо дитина захоплюється футболом, наприклад, буде доречним ознайомитися з біографією його улюблених футболістів. Марить підкоренням інших галактик — подивіться новини у світі космосу.

Спробуйте разом трасформувати дитячу мрію в план дій. Навіть якщо вона практично нереальна, завжди можна нафантазувати варіанти її здійснення, нехай навіть і жартівливі.

Поясніть дитині, що важливий не лише результат, а й сам процес мріяння, тому що це дозволяє вийти за рамки буденного, створити або відкрити нове і незвичайне.

Техніка № 3. Візуалізуйте мрію

Дитині важливо не просто мріяти і вірити в диво, а й розуміти, що ж означає його мрія, у чому дійсно її сенс. Для цього добре робити візуалізацію. Будь-яку мрію, навіть найнеординарнішу, можна зобразити: описати словами, намалювати, станцювати, заспівати, зіграти…

Ця техніка стимулює в дитини прояв творчих задатків і допомагає усвідомити, які емоції несе мрія. Одна з найдієвіших візуалізацій — малюнок мрії.

Автор: Володимир Миколенко, психолог проекту «Здійсни мрію»